Wiadomości branżowe

Duże miasta się wyludniają

Mieszkańcy miast uciekają na wieś. Cisza i spokój, to jedne z argumentów przemawiających za przeprowadzką. Ponadto Polacy bogacą się. Zamiast kupować mieszkanie, wolą wybudować dom. Za dwadzieścia lat — już co piąty mieszkaniec dużej aglomeracji wyprowadzi się na wieś – tak wynika z prognoz demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Mieszkańcy miast uciekają na wieś. Cisza i spokój, to jedne z argumentów przemawiających za przeprowadzką. Ponadto Polacy bogacą się. Zamiast kupować mieszkanie, wolą wybudować dom.

Za dwadzieścia lat ? już co piąty mieszkaniec dużej aglomeracji wyprowadzi się na wieś ? tak wynika z prognoz demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego. ?[?] Ludności ubędzie w 15 miastach wojewódzkich, m.in.: w Kielcach, Łodzi, Katowicach i Bydgoszczy? ? mówi serwisowi infoWire.pl Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Lion’s Bank.

Jest to także efekt bogacenia się Polaków. ?[…] jeśli stać mnie na trzypokojowe mieszkanie, to wolę kupić tysiąc metrową działkę pod miastem i wybudować dom? ? twierdzi Bartosz Turek. Już widać popyt na grunty budowlane w okolicach dużych aglomeracji.

Dla miast skutki suburbanizacji, czyli wyludniania się centrum, będą opłakane. Spadną przychody, a większość mieszkańców stanowić będą emeryci i studenci. Na nowym trendzie zyskają powiaty sąsiadujące z dużymi aglomeracjami. Nowi mieszkańcy to większe wpływy z podatków.

Migracja dotyczy osób, które mają ugruntowaną pozycję zawodową. Zmęczone zgiełkiem i hałasem miejskim, szukają ciszy i spokoju.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy