Wiadomości branżowe

Gryczana czy jęczmienna? A może ciecierzyca?

Kasza gryczana, jęczmienna i ciecierzyca to nowe produkty w portfolio firmy Sante. W najbliższym czasie pojawią się na sklepowych półkach. Jadalne nasiona zbóż wyróżniające się wysoką wartością odżywczą oraz nasiona rośliny z gatunku bobowatych dobrze znane są nie tylko w diecie wegetariańskiej. Są składnikami dobrze zbilansowanej diety. Kasza

Kasza gryczana, jęczmienna i ciecierzyca to nowe produkty w portfolio firmy Sante. W najbliższym czasie pojawią się na sklepowych półkach. Jadalne nasiona zbóż wyróżniające się wysoką wartością odżywczą oraz nasiona rośliny z gatunku bobowatych dobrze znane są nie tylko w diecie wegetariańskiej. Są składnikami dobrze zbilansowanej diety.

Kasza jęczmienna dostępna będzie w dwóch rodzajach: kasza perłowa oraz pęczak. Jej gryczany odpowiednik pojawi się w trzech różnych odsłonach: kasza biała, prażona oraz krakowska. Zacznijmy jednak od ciecierzycy?    

Ciecierzyca – małe ziarenka, a tyle kulinarnych możliwości!

Ciecierzyca jest najbardziej znana w diecie wegetariańskiej. Zwana niekiedy grochem włoskim lub potocznie cieciorką przywędrowała do nas z Azji Południowej. Wyróżnia się wysoką zawartością białka roślinnego oraz aminokwasów, a na jej bazie można przygotować pełnowartościowy posiłek zarówno dla wegetarian, jak i osób, które w codziennej diecie nie stronią od potraw mięsnych.

Ciecierzyca charakteryzuje się również dużą zawartością cennego błonnika pokarmowego. To właśnie ta substancja przyczynia się do prawidłowej regulacji pracy układu trawiennego i wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. To nie koniec bogactwa wartości odżywczych, jakie oferuje nam ciecierzyca. Naturalnie wysoka zawartość tiaminy (witaminy B1), witaminy E, B2, kwasu foliowego oraz minerałów (potas, fosfor, magnez, żelazo, wapnia) sprawia, że ciecierzyca dostarcza nam większość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów.

Ciecierzycę można z powodzeniem wykorzystać do przyrządzenia past, pasztetów, zup czy falafel. Ciecierzyca jest wspaniałym dodatkiem do sałatek i dań mięsnych. Najczęściej spożywaną potrawą jest jednak pasta z ciecierzycy zwana hummus podawana z pieczywem. 

1000 i więcej sposobów na kaszę jęczmienną

Kasza produkowana z najwyższej jakości ziarna jęczmienia, która od dawna zajmuje ważne miejsce w polskiej kuchni. Kasza jęczmienna perłowa oraz pęczak wyróżniają się, podobnie jak ciecierzyca, wysoką zawartością rozpuszczalnego błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Oprócz tych dwóch substancji odgrywających niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, kasze jęczmienne szczycą się zawartością witaminy B oraz minerałów: cynku oraz żelaza.

Firma Sante wprowadziła do sprzedaży dwa rodzaje kaszy jęczmiennej: pęczak oraz perłową. Ta pierwsza to całe, gładkie, pozbawione łuski ziarna jęczmienia, która zdaniem wielu ma spośród kasz jęczmiennych najwięcej wartości odżywczych. Kasza pęczak przecięta na pół i wypolerowana to nic innego jak kasza perłowa, która również znajduje się w ofercie Sante.

Kasza jęczmienna idealnie nadaje się też do zup, gulaszu, gołąbków, zapiekanek, sosów grzybowych i budyniów mięsnych. Świetnie komponuje się również z sałatkami, za każdym razem stanowiąc pełnowartościowy posiłek.

Kasza gryczana w kuchni

Kasza gryczana Sante jak sama nazwa wskazuje wytwarzana jest z gryki. Gryka wśród zbóż wyróżnia się zawartością kwasu foliowego, potasu oraz błonnika pokarmowego. Zboże to wyróżnia się również naturalnie wysoką zawartością tiaminy, magnezu, fosforu, cynku, miedzi oraz manganu. Oraz witamin: B1 i PP. Wszystkie te witaminy i minerały zawarte są w kaszy gryczanej: białej, prażonej i krakowska.

Kasza gryczana jest ponadto jednym z lepszych źródeł przeciwutleniaczy. Jej rola w neutralizowaniu szkodliwego działania wolnych rodników, które osłabiają nasz układ immunologiczny powodując zwiększoną podatność na infekcje i stany zapalne jest trudna do przecenienia. Dlatego można powiedzieć, że kasza gryczana wzmacnia nasz organizm.

Może być spożywana jako samodzielne danie, ale idealnie nadaje się też do zup, gulaszu, gołąbków czy sosów. W ofercie Sante znajdują się trzy rodzaje kaszy gryczanej. Kasza Gryczana Biała, którą tworzą całe, wypolerowane ziarna gryki. Kasza Gryczana Krakowska powstaje z kolei z łamanych, niepalonych ziaren gryki, ma kremową barwę i delikatny smak. Natomiast Kasza Gryczana Prażona to palona wersja kaszy, która charakteryzuje się orzechową barwą i charakterystycznym, wyrazistym smakiem.

Co ciekawego można przyrządzić z ciecierzycy oraz sprawdź na stronie www.sante.pl w zakładce przepisy.

Więcej o produktach Sante: http://www.sante.pl/m1/produkty

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło Sante. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy