Wiadomości branżowe

Nie chcesz paść ofiarą wyłudzenia? Chroń dokumenty tożsamości

W ciągu ostatniego roku w Polsce próbowano wyłudzić kredyt na łączną wartość ponad 125 milionów złotych. To skutek tego, że nie zawsze dbamy o nasze dokumenty tożsamości.

Podczas wyjazdów, bardzo często posługujemy się dokumentami tożsamości ? rezerwujemy hotel lub wypożyczamy sprzęt. Wątpliwość powinna budzić praktyka, żądania od nas pozostawienia np. dowodu osobistego. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych alarmuje – to nielegalne.

Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej dodaje, że niebezpiecznym zjawiskiem jest też kopiowanie dokumentów. Dane mogą posłużyć nieuczciwym ludziom do np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych na nasze konto.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem kredytu? Na przykład korzystając z usługi Alert Strażnik Kredytu. ?To narzędzie, które informuje nas o złożonym wniosku? ? twierdzi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz. Pozwala mieć stałą kontrolę nad swoją sytuacją finansową.

Gdy skradziono nasz dowód osobisty lub go zgubiliśmy ? należy go jak najszybciej zastrzec. ?Powinniśmy zgłosić utratę dokumentu na policję i do banku. Jeśli jesteśmy za granicą ? do konsulatu? ? dodaje ekspert. Dzięki temu wszystkie banki otrzymają informację, że dokument ten został zastrzeżony, a my ochronimy swoje pieniądze.

Dbajmy o dokumenty tożsamości. Znajdują się tam ważne dane osobowe. Rozsądek przy korzystaniu z nich oraz szybka reakcja w przypadku ich utraty, gwarantują nam bezpieczeństwo i spokojne wakacje.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Kornel Piesio   #Pan Pani   #PBS